Generacja Z definiuje od nowa zasady ubioru w biurze. Obowiązujące obecnie zasady dotyczące biurowego dress code’u uważane są przez młodszych pracowników za zbyt sztywne. Eksperci uważają z kolei, że powinny odkrywać więcej ciała.
Biurowy dress code zmienia się bardzo szybko. Jeszcze 10 lat temu, ubranie do pracy w biurze wyglądało zupełnie inaczej. Zmiany w tej materii zawdzięczamy przede wszystkim generacji Z, a więc najmłodszemu pokoleniu pracownic i pracowników. Analitycy platformy internetowej Depop bliżej przyjrzeli się problemowi.
Syreny biurowe – skąd to się wzięło?
Ku zmartwieniu wielu pracodawców generacja Z zmienia całą kulturę organizacyjną w wielu firmach i miejscach pracy. Chodzi m. in. o bardziej elastyczne godziny pracy czy jej styl czy kulturę pracy w korporacji. Zmiany dotyczą także coraz silniej biurowego dress code’u.
Eksperci z globalnej platformy zakupowej z odzieżą używaną Depop przyjrzeli się bliżej całemu zjawisku. Zmiany dotyczące ubioru młodych ludzi do pracy wynikają nie tyle z zamiłowania do wygodnych ubrań, ale właśnie z tego, że coraz większe grono pracowników stanowią przedstawiciele pokolenia Z.
Wśród najgorętszych trendów na lato 2024, obok reinterpretowanego studenckiego stylu preppy, sportowego oraz kowbojskiego (niedawno spopularyzowanego przez Beyoncé), eksperci wskazują jeszcze jedną, kontrowersyjną estetykę nazwaną „9 to Thrive”. Ten trend oznacza bardziej swobodny sposób ubierania się do pracy, który różni się od sztywnego dress code’u typowego dla wielu korporacji i zbliża się do stylu odpowiedniego na wieczorne wyjście czy imprezę.
Nazwa trendu pochodzi od angielskiego zwrotu „9 to 5”, odnoszącego się do typowych godzin pracy biurowej. Choć godziny pracy pozostają te same, analitycy z Depop przewidują, że tego lata biurowy strój będzie znacznie różnił się od tradycyjnego.
Jednym z przejawów trendu „9 to Thrive” jest tak zwana „syrena biurowa” (ang. „Office Siren”). Ta estetyka jest znacznie bardziej frywolna niż tradycyjne biurowe uniformy, ponieważ pozwala na odważniejsze odsłanianie ciała i odchodzi od standardowych biurowych fasonów.
Jak wygląda dress code syrena biurowa?
Jakie elementy odzieży charakteryzują styl „syreny biurowej”? Eksperci z Depop wymieniają tu transparentne bluzki, których popularność na platformie wzrosła o 34 procent od stycznia, krótkie blezery oraz jeszcze krótsze garniturowe szorty. Pojemne torby na laptopa zostały zastąpione małymi, eleganckimi, skórzanymi torebkami, które kojarzą się raczej z wyjściem do klubu niż do biura.
Do estetyki „syreny biurowej” należą również mini spódniczki i buty na niewysokim obcasie, tzw. „kaczuszki”. Od kwietnia 2024 roku oba te elementy zanotowały 40-procentowy wzrost wyszukań na platformie Depop.
Popularność stylu „9 to Thrive” eksperci przypisują markom Prada i Miu Miu, które ostatnio cieszą się odrodzeniem zainteresowania. W kolekcjach tych marek pojawiły się ultrakrótkie spódniczki, bluzki inspirowane formalnym ubiorem oraz najbardziej kontrowersyjny trend – ozdobne majtki noszone na rajstopy bez spodni czy spódnicy. Te modele zdobyły ogromną popularność, choć spotkały się również z krytyką wśród obserwatorów trendów mody.
Czy jednak taka moda na stałe zagości w korporacyjnym dress codzie? Zobaczymy!